Certifierade besiktningsmän

Klicka på kartan eller skrolla ner till listan för att komma i kontakt med din närmaste besiktningsman.

Postnummer / Adress:
Radie:

Namn Företag Telefon Mobil Epost Hemsida
Göran Andersson Trädgårdsmiljö i Kristianstad AB 044 – 612 68 070-3458747 andersson.tradgardsmiljo@telia.com http://www.tradgardsutbildning.com
Johan Blomqvist Park- och naturförvaltningen, Göteborg Stad 031-3655804 johan.blomqvist@ponf.goteborg.se
Suzanne Edström Se mark AB 0709-529023 suzanne@semark.se http://www.semark.se
Ann-Catrine Gustafsson Trädgårdsanläggare Hallblom AB 018-13 99 50 070-342 22 57 ankie@hallbloms.com http://www.hallbloms.com
Jeanette Immo Anläggning & Utemiljö AB 073-2670285 info@anlaggute.se http://www.anlaggute.se/
Josephine Isaksson Ramböll Sverige AB, Göteborg 010-615 33 97 070 392 33 97 josephine.isaksson@ramboll.se http://www.ramboll.se
Bo Karlsson Mälark AB, Västerås 021-10 17 50 070-6096383 bo.karlsson@malark.se http://www.malark.se/
Jens Larsen Park- och naturförvaltningen, Göteborgs Stad 031-365 00 00 070-2294409 jens.larsen@ponf.goteborg.se
Tord Larsson Bjerking, Uppsala/Stockholm 010 211 81 28 070 872 15 15 tord.larsson@bjerking.se http://www.bjerking.se
Allan Lickander Grön MarkBesiktning Skåne AB 0709506754 allan@gmbskane.se http://www.gmbskane.se
Pernilla Linde LINDES GRÖNA, Svedala 0768-690183 pernilla@lindesgrona.se http://www.lindesgrona.se
Thomas Olofsson Sigma Civil AB, Umeå 0771 550 500 070-3071182 thomas.olofsson@sigma.se http://www.sigmacivil.se
Karin Qwarnström Ramböll Sverige AB, Göteborg 010-6153362 0730-607 920 karin.qwarnstrom@ramboll.se http://www.ramboll.se
Maria Rydell Forsen Projekt AB 076-644 20 16 maria.rydell@forsenprojekt.se http://www.forsenprojekt.se
Peter Sandberg Växtteknik PS Konsult AB 0390-10357 073-6292172 peter@vaxtteknik.se http://vaxtteknik.se/
Rikard Svedbergh Adwice Markkonsult i Göteborg AB 070 60 00 337 rikard.svedbergh@adwice.se http://www.adwice.se/
Kerstin Teutsch ÅF Konsult 10-505 00 00 070-694 75 97 kerstin.teutsch@afconsult.com http://www.afconsult.com/sv/
Niklas Ulfheden Grön Design Alafors 070 294 00 04 niklas@essungaplantskola.se http://www.essungaplantskola.se
Håkan Evaldsson Landskapsgruppen 031-749 60 28 070-911 76 28 hakan.evaldsson@landskapsgruppen.se www.landskapsgruppen.se

Mentorer till besiktningsmän för utemiljö

Referensgruppen Gröna besiktningsmän har beslutat att verka för att en lista upprättas över personer som är villiga att åta sig mentorskap för blivande besiktningsmän. En mentorsmanual har upprättats med spelregler för relationen mellan mentor och preparand. Mentorsmanual som pdf.
Kontakta info@beum.se för mera information kring mentorssystemet.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Mentorer

Namn Företag Telefon Mobil
Göran Andersson Trädgårdsmiljö i Kristianstad AB 044 – 612 68 070-3458747
Allan Lickander Grön MarkBesiktning Skåne AB 070-9506754
Kerstin Nilsson Taggen Markkonsult, Hässleholm 070-5827549
Per Renwert PR Markdesign AB 040-306770 0708-306770
Ove Samuelsson SAMKO, Angered 070-7444270
Kerstin Teutsch ÅF Konsult 10-505 00 00 070-694 75 97

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Under utbildning

En lång rad personer verksamma inom utemiljö är under utbildning genom BEUM för att bli certifierade besiktningsmän eller för att utveckla sin kompetens som beställare, entreprenörer etc. Alla som finns på listan har godkänd tentamen i respektive kurs och har godkänt att bli listade här på hemsidan.


Kurs nr 1: Besiktningskurs Växt och mark
Kurs nr 2: Besiktningskurs Natursten och markbetong
Kurs nr 3: Entreprenadbesiktning och entreprenadjuridik (SBR)

Namn Företag Telefon Mobil Epost Kurser
Birgitta Andersson 2, 3
Sofia Andersson Wi landskap 737202841 0737202841 sofia.andersson@wilandskap.se 1, 2
Johanna Bergström Stockholm Entreprenad 070-7794485 johanna.bergstrom@peab.se 1, 2
Bo Blomkvist Markskap AB 0709-101419 bo.blomkvist@markskap.se 1
Lennart Bohman Nacka kommun 08-7187920 070-4319920 lennart.bohman@nacka.se 2
Eva Borg Spades Trädgårdsanläggning 08-886833 070-4838488 ab.spades@swipnet.se 1, 2
Emelie Boström Skellefteå kommun 070-6076962 emelie.isaksson@skelleftea.se 2
Andreas Carlsson Tingsryds kommun 070 203 57 48 btt2andreas@gmail.com 1, 2, 3
Corinne Carlsson Umeå kommun 070-3346144 corinne.carlsson@umea.se 1
Pär Claeson Västerås stad 021-391547 par.claeson@vasteras.se 2
Charlotte Dahlin Umeå kommun 070-3750592 charlotte.dahlin@umea.se 1, 2
Magnus Döse CBI 010-5166852 070-3825045 magnus.dose@cbi.se 2
Nicklas Edell Stockholms kyrkogårdsförvaltning 08-50830086 nicklas.edell@stockholm.se 3
Josefin Edling Knivsta kommun 070-2224835 josefin.edling@knivsta.se 1, 2
Birger Ekenstierna Ängelholms kommun 0431-87207 0702-718223 birger.ekenstierna@engelholm.se 1
Martin Ekman Ekmans Trädgårdsmiljö AB 073 812 69 50 ekman.tradgard@gmail.com 1, 2, 3
Fredrik Ekroth Stockholms stad 08-50809307 fredrik.ekroth@stockholm.se 1
Hanna Emilsson Västerås stad 021 39 26 12 hanna.elisabet.emilsson@vasteras.se
Teresia Engbom Landskapsgruppen AB 031-7496018 teresia.engbom@landskapsgruppen.se 1
Anne-Marie Englesson Flyinge Plantshop AB 046-642 10 info@flyingeplantshop.se 1
Jenny Eriksson Temagruppen Sverige AB 0704-193103 jenny.eriksson@temagruppen.se 2
Sofia Eskilsdotter SEs landskap 070-4566446 sofia@eskilsdotter.se 1
Carl Ewensson WSP Samhällsbyggnad 054-132105 0768-366030 Carl.Ewensson@wspgroup.se 1, 2
Karin Gabert Ramböll Sverige AB 010-615 64 23 karin.gabert@ramboll.se 2
Giuseppe Genovese Arenaria AB 073 393 02 33 peppe@arenaria.se 2, 3
Thomas Gustavsson Thomas Gustavsson Byggkonsult i Jönköping AB 0703 – 33 12 12 thomas.gustavsson@byggkonsult.net
Tomas Hagström Landskapsgruppen Öresund AB 046-190561 tomas.hagstrom@landskapsgruppen.se 2
Dan Haubo TAGGEN miljö och landskap AB 08-272770 0708-999186 dan@taggen.se 1, 2, 3
Pia Helgodt Nacka kommun 08-7189344 pia.helgodt@nacka.se 1, 2
Eva Maria Hellqvist Göteborgs stad 031-3655784 0709-412978 evamaria.hellqvist@ponf.goteborg.se 1, 2
Dan Hellström Botkyrka kommun 08-53062092 070-8861661 dan.hellstrom@botkyrka.se 1
Peter Hjelmqvist Hjelmqvists trädvård 073-3764262 arboristhjelmqvist@gmail.com 1
Charlotte Horgby Familjebostäder i Göteborg AB 031-7316789 charlotte.horgby@familjebostader.goteborg.se 1
Ann-Charlotte Hålldin Tengbom 018-567733 073-6738070 lotta.halldin@tengbom.se 2
Anna Ingemarsson Hushållningssällskapet Skaraborg 0708-210866 anna.ingemarsson@hushallningssallskapet.se 1, 2
Jonas Jiborn C STAD&LANDSKAP AB 0766-313101 jonas.jiborn@cstadlandskap.se 1, 2
Mats Johansson Vectura 010-4846242 mats.johansson@vectura.se 1
Ulf Johansson Miljönära 08 AB 070-2904640 ulf@miljonara08.se 1, 2, 3
Niklas Jonsson Benders Sverige AB 0512-787600 niklas.jonsson@benders.se 2
Anders Larsson Heby kommun 0224-36137 anders.larsson@heby.se 2
Anna Larsson Växtmark 070-4539961 anna@vaxtmark.se 2
Carolyn Larsson Tengbom Gruppen AB 018-567709 070-8799901 carolyn.larsson@tengbom.se 2
Maria Larsson Trädgårdsinteriör Gävle AB 070-3173326 info@tradgardsinterior.se 1
Tord Larsson Bjerking AB 010-2118128 070-8721515 tord.larsson@bjerking.se 1, 2, 3
Ingbritt Liljekvist Landskapslaget AB 08-4424828 ingbritt@landskapslaget.se 2
Annika Lindberg Tyrens AB 010-4522580 070-5509085 annika.lindberg@tyrens.se 1, 2
Tina Lindkvist En användbar firma 070-6000361 tina.lindkvist@telia.com 1, 2, 3
Arne Lindvall Lindvalls Plantskola 060-556290 arne@lindvalls.se 1, 2, 3
Britta Lindvall Lindvalls Plantskola 060-556290 britta@lindvalls.se 1
Ingrid Löfkvist Landskaparna Löfkvist & Sundin AB 070 480 66 56 ingrid@landskaparna.se 1, 2, 3
Karoline Löfstedt AB Stockholmshem 08-50839604 karoline.lofstedt@stockholmshem.se 2
Karin Malmberg SNITSIG Trädgård & Landskap AB 070-5143911 karin@snitsig.net 1, 2
Åsa Manheim Bostads AB Mimer 21397062 021397062 asa.manhem@mimer.nu 1, 2, 3
Christin Mattisson Mattissons Markprojektering 0768-114987 chrismattisson@hotmail.com 1, 2, 3
Markel Neideman Flex Mark & Finplanering AB 0704-328919 markel@neideman.se 2, 3
Per Nevermann Solna Trädgårdsnaläggning AB 08-7543078 0708-760375 per@solnatradgard.se 1, 2
Ronnie Nilsson Temagruppen Sverige AB 070-4193106 ronnie.nilsson@temagruppen.se 1, 3
Marie Louise Nord Göteborgs kyrkogårdsförvaltning 031-7319285 marie.louise.nord@svenskakyrkan.se 2
Pål Nordqvist Landskapsgruppen AB 0709-117622 pal.nordqvist@landskapsgruppen.se 2
Emma Norrman Funkia AB 08-6693906 073-6002303 emma@funkia.se 1, 3
Stefan Näslund Sundsvalls kommun 070-3435182 stefan.naslund@sundsvall.se 2
Elin Olovsson Uppsalahem AB 018-7273566 elin.olovsson@uppsalahem.se 1
Sigrid Olsson Norconsult AB +46 31 50 69 36 sigrid.olsson@norconsult.com 1
My Peensalu Stockholms stad 08-50809245 my.peensalu@stockholm.se 1
Eva Pestmalis Ramböll Sverige AB 010-2696392 070-2696392 eva.pestmalis@ramboll.se 1, 2
Joakim Rosenhag Växtkraft i Sk. Tranås AB 0709-768401 joakim@vaxtkraft.se 1, 2, 3
Rickard Rosenqvist Malmö Stad, Gatukontoret, Förvaltaravdelningen 0709-341355 rickard.rosenqvist@malmo.se 2
Stefan Rummel White 018-183815 stefan.rummel@white.se 1, 2
Maria Runnerstam Hvilan Utbildning 040-463700 maria.runnerstam@hvilanutbildning.se 1
Maria Rydell Forsen Projekt AB 0766-442016 maria.rydell@forsenprojekt.se 1, 2, 3
Louise Sandstedt Peab Drift & Underhåll 070-1699113 louise.sandstedt@peab.se 1, 3
Anna-Karin Skoog NCC Building 08-585 518 00 076 – 521 60 35 annak.skoog@ncc.se 2, 3
Sofia Stenberg Tyrens 010-452 29 36 sofia.stenberg@tyrens.se 1
Mikael Stenbäck AB Stångåstaden 013-20 85 00 070-5531363 mikael.stenback@stangastaden.se 2, 3
Tobias Styf Mobackes Trädgårdscenter 0278-611312 070-2402410 tobias@mobackes.se 1
Richard Sundien Richard Sundien Timjan & Träd AB 070-4740474 info@timjantrad.se 2
Anna Svahlstedt Sollentuna kommun 08- 579 232 77 anna@svahlstedt.com 1, 2, 3
Marie-Louise Svensson NCC Construction Sverige AB 090-168000 070-5473578 marie-louise.svensson@ncc.se 1
Elina Söderström E-City Landscape & Art 073-8229633 elina@e-citylandscape.eu 1, 2
Fredrik Thomée Akademi Båstad/Båstads kommun 0431-77650 070-9892574 fredrik.thomee@akademi.bastad.se 1, 2, 3
Karin Thoor NCC Construction Sverige AB 070-3404570 karin.thoor@ncc.se 2
Jenny Thorson Helm Project Management AB 070-6455716 jenny.thorson@helmproject.se 1, 2, 3
Ylva Tomasdotter Sweco Architects AB 0920-35571 072-25701139 ylva.tomasdotter@sweco.se 1
Anders Toresson WSP Sverige AB 070 61 797 80 anders.toresson@wspgroup.se 1, 2
Sara Tärk Vectura Consulting AB 010-4846076 sara.tark@vectura.se 1
Nicolai Ussing HSB Södertörn 08-6086882 070-8686910 nicolai.ussing@hsb.se 2
Katarina Wahle Motala Kommun 0141-225111 070-5111935 katarina.wahle@motala.se 1
Joakim Wallin Täby kommun 08-55559176 joakim.wallin@taby.se 1, 2
Gunilla Welin Brook Rönngren Mark & Trädgård 026-183630 070-7320135 gunilla@ronngrens.se 1, 2
Kenth Westlund HSB Stockholm 08-7853840 kenth.westlund@stockholm.hsb.se 2
Johan Widoff Johan Widoff Trädgård 08-55155111 070-8722771 widoff.tradgard@tele2.se 1, 2
Ingrid Wiktorsson Tyréns 010 452 24 85 0705924306 Ingrid.Wiktorsson@tyrens.se 1, 2, 3
Patricia Vinkka Atri Landskapsingenjörer AB 070-9600585 patricia@atriab.se 2, 3
Sofia Wulff WSP Samhällsbyggnad 08-6886000 sofia.wulff@wspgroup.se 2
Martin Ågren Din Utemiljö i Skåne AB 070 609 12 77 martin@dinutemiljo.nu 1, 2
Jakob Åhlander Norrköpings kommun
Tekniska kontoret
011-15 22 89 jakob.ahlander@norrkoping.se 3